Минулого тижня ми публікували статтю про технологію GEPON - оптоволоконний інтернет з невеликою сумою капіталовкладень на старті (порівняно зі стандартним розгортанням ВОЛЗ) та економічним обслуговуванням. Сьогодні - добірка найпоширеніших питань з цієї теми.

1. GEPON, EPON, GPON - все це одна й та сама технологія?

GEPON і EPON - це та сама технологія стандарту IEEE 802.3ah. Найбільш поширена назва GEPON, яка відображає швидкість передачі – до 1,2 Гбіт/сек. Є ще новий стандарт, IEEE 802.3av - 10GEPON. Як неважко здогадатися із назви, швидкість передачі даних за цим стандартом – 10 Гбіт/сек.

GPON – це зовсім інший стандарт, ITU-T G.984, технологія передачі даних ґрунтується на Asynchronous Transfer Mode – асинхронний спосіб передачі даних, або ATM. Максимальна швидкість – до 2,5 Гбіт/сек.


Потрібно  вибрати GEPON чи GPON?
Вихід! Новинка  ONU від LANTORG.

2. Оптичний бюджет потужності та оптичний бюджет втрат – що це?

Оптичний бюджет потужності – різниця між чутливістю приймаючого пристрою (ONU) та потужністю передавального (OLT). Найчастіше ці показники становлять:

  • OLT +4 дБм,
  • ONU -26 дБм.

 

Отже, стандартний оптичний бюджет становить 30 дБм.

Оптичний бюджет втрат (загасань) – це все згасання на лінії до кінцевого абонента. Максимально втрати можуть дорівнювати оптичному бюджету потужності. Звичайні втрати у мережі - це:

  • на зварюванні волокна - приблизно 0,05 дБм,
  • на конекторах - приблизно 0,5 дБм,
  • на волокні (0,36 dB/km на хвилі 1310нм та 0,24 dB/km на 1490 нм),
  • на спліттерах (значення різні).

 

3. Як правильно розрахувати побудову мережі GEPON?

Тут головне – прорахувати всі згасання на лінії. Теоретично мережею можна покрити до 20 км у радіусі, але практично ця відстань буде меншою через втрати на сплітерах, на зварювальних або механічних з'єднаннях, на самій довжині оптоволокна. Тому при плануванні потрібно це враховувати, причому ґрунтуватися краще на найзбитковіших показниках.

4. Як виміряти оптичні параметри лінії?

За допомогою спеціальних рефлектометрів для PON (дорого) чи оптичними тестерами. У розгорнутій мережі можна використовувати спеціальні команди інтерфейсу OLT.

5. Які справи з флудом у мережі GEPON?

Завдяки тому, що в мережі використовуються протоколи розподілу передачі даних у часі (TDM, TDMA), а також через особливості структури (кожен ONU передає/приймає дані тільки через OLT), GEPON позбавлений такого недоліку, як флуд.

6. Чи може зловмисник пошкодити мережу GEPON та як це виявити?

Пошкодити мережу можна або стандартно - обрізавши кабель, або направивши в мережу постійне випромінювання в 1310 нм у висхідному напрямку (приєднавши медіаконвертер до сплиттера, наприклад). Випромінювання може виникнути також через несправність клієнтського обладнання. Відбувається таке вкрай рідко.

Виявити місце поломки/шкідництва, якщо GEPON побудована, здебільшого, на зварювальних з'єднаннях, можна лише шляхом послідовного обходу всієї мережі. Якщо на конекторах - послідовно відключаємо "гілки" у напрямку від OLT до абонентів, виявивши несправну, йдемо по ній, відключаючи її відгалуження. Таким чином добираємось до пристрою-винуватця.

7. Який пристрій мережі кращий – на зварювальних з'єднаннях або коннекторних (SC)?

Переваги та недоліки є у кожного способу. З питання вище ясно, що для пошуку поломок у мережі краще з'єднувати лінки конекторами. Однак зварювання у 10 разів зменшує згасання на з'єднанні. Можна їх комбінувати, підбираючи таким чином оптимальні параметри мережі.

8. Як організувати трансляцію кабельного телебачення у мережі GEPON?

На боці OLT встановлюється трансмітер, потім - підсилювач CATV. Для передачі сигналу кабельного ТБ оптоволокном тут же встановлюється колба CWDM на 1550 нм. Спліттери на шляху проходження сигналу повинні бути з SC/APC конекторами. На стороні абонента застосовується ONU з роз'ємом для кабельного або окремий приймач CATV.

9. Існують планарні та зварні спліттери. В чому різниця?

Планарні – завжди ділять сигнал на рівні частини (рівноплечі). Більш ефективно сконструйовані, мають більш передбачуване згасання та широкосмугову передачу.

Зварні – можуть ділити сигнал у різних пропорціях (10/90, 5/95 тощо) з високою точністю поділу. Для передачі відкриті лише 3 частоти - 1310, 1490, 1550 нм.

10. Коли краще використовувати сплітери зварного типу?

Особливість зварних спліттерів пропорційно ділити сигнал застосовується на лініях з різною дистанцією. Наприклад, від точки відходять лінії 3 км і 7 ​​км. Тут можна поставити спліттер 30/70. Також пристрої цього застосовуються для топології " шина " .

11. Чи можна замінити модуль SFP PON на SFP CWDM 1490 нм, адже вони мають однакову довжину хвилі?

Ні. Вони використовують різні алгоритми передачі сигналу.

12. Чи можуть вигоріти мідні порти в ONU?

Якщо ONU закріплено на стовпі, щоглі і т.д., де схильна до удару блискавки і наведень, а до нього за допомогою мідного кабелю підключені користувачі - так, таке можливо. Можна включити до цієї структури буферний комутатор, який прийме удар на себе.

13. Чи можуть ONU передавати дані безпосередньо між собою?

Ні. Весь обмін інформацією мережі GEPON йде через OLT.

14. Чи обов'язково використовувати ONU та OLT однієї торгової марки?

У більшості випадків для стабільної та ефективної роботи рекомендується використовувати обладнання від одного виробника, оскільки воно "заточене" один під одного. Але бувають і винятки.

15. Чи можна портам ONU призначати окремі VLAN?

Так можна.