Види акумуляторів для ДБЖ

Вперше спантеличившись вибором акумулятора для ДБЖ , наші клієнти стикаються з тим, що в класифікацію навіть такої простої речі виробники змогли внести суттєву плутанину.

У зв'язку з цим виникає безліч питань, наприклад:

 • Яка батарея краща: свинцево-кислотна чи гелева?
 • Чим мультигелевий акумулятор відрізняється від гелевого?
 • Що таке AGM VRLA?

 

Для зручності пошуку в нашому інтернет-магазині ми позначаємо акумулятори так, як їх маркує виробник – щоб ви могли легко знайти потрібну модель. Але якщо ви поки що не визначилися з конкретною моделлю і просто намагаєтеся зрозуміти: яку акумуляторну батарею для ДБЖ краще придбати, вам допоможе ця стаття.

ВИДИ АКУМУЛЯТОРІВ ДЛЯ ДБЖ ТА ТЕРМІНИ

Перш за все потрібно запам'ятати, що всі акумулятори, що випускаються на даний момент промисловістю для ДБЖ є свинцево-кислотними . Ще одні "лякаючі" абревіатури -  VRLA і  SLA - обидві відносяться до акумуляторів, які використовуються в джерелах безперебійного живлення. Також такі батареї називаються необслуговуваними та герметизованими.

VRLA розшифровується як Valve Regulated Lead Acid, у вільному перекладі це означає, що регулюються клапаном свинцево-кислотні.

SLA означає Sealed Lead Acid, тобто закриті (герметизовані) свинцево-кислотні .

Необслуговує - означає, що в АКБ цього виду не потрібно стежити за рівнем електроліту і доливати воду, як, наприклад, в автомобільних.

Позначення герметизовані (герметичні)   говорить про те, що з батареї цього типу не проллється електроліт, навіть якщо вона перекинеться набік або зазнає трясіння. Також герметичність дозволяє експлуатувати їх у житлових приміщеннях: горючі пари, що виділяються в процесі роботи акумулятора, залишаються "замкненими" всередині, і тільки при порушеннях умов роботи може відкритися аварійний клапан. 

 

І всі ці визначення - не різні типи акумуляторів, а один і той же: VRLA /  SLA герметизовані (герметичні), що не обслуговуються . Саме цей тип набув найбільшого поширення в джерелах безперебійного харчування. В інших системах можуть використовуватися стартерні та необслуговувані стартерні, але про них ми сьогодні говорити не будемо.

ГЕЛЕВІ ТА AGM

Для того, щоб досягти герметичності та усунути необхідність в обслуговуванні акумуляторів для ДБЖ виробники застосовують дві різні технології: GEL (Gelled Electrolite) та AGM (Absorptive Glass Mat). Обидві технології забезпечують рекомбінацію газів для збереження об'єму електроліту та його "зв'язування", щоб уникнути виплескування.

VRLA акумулятори

 У гелевих акумуляторах рідкий електроліт доведений до желеподібної в'язкої консистенції шляхом додавання до нього сполук кремнію. Внаслідок цього електроліт не виплескується при трясці, і не витікає при незначних пошкодженнях корпусу. Ця технологія з'явилася першою, саме тому багато хто по-старому всі герметичні необслуговувані акумулятори називають гелевими.

Поширена також побутова назва "гелієві акумулятори", що в корені не вірно. Газ гелій не має жодного відношення до акумуляторних батарей.

Завдяки в'язкому стану в гелевих АКБ відбувається рекомбінація газів :

 • В результаті хімічної реакції вода в батареї розпадається на водень та кисень.
 • Іони водню і кисню залишаються в замкнутому просторі батареї і, переміщаючись мікропорами і тріщинами в гелі, з'єднуються і знову утворюють воду.
 • Вода вбирається гелем, поновлюється початковий об'єм електроліту.

 

У результаті ми маємо батарею, в яку не потрібно доливати воду, оскільки вона практично не випаровується. Крім того, не відбувається газовиділення, тому АКБ може використовуватись у житлових приміщеннях. 

 

 В AGM-акумуляторах простір між пластинами заповнено скловолокнистими матами, які вбирають електроліт .

AGM акумулятор всередині

На фото - розкритий AGM-акумулятор, в якому можна розглянути "Glass Mat" - скловолоконні мати.

Завдяки цьому досягаються практично ті ж цілі, що і в гелевих: електроліт не виплескується і в порах наповнювача відбувається рекомбінація газів, тобто перед нами така ж герметична батарея, що не обслуговується, як і гелева. Хіба що при пошкодженні корпусу електроліт, швидше за все, витікає та пошкодить розташоване поруч обладнання. Саме тому в дорогих телекомунікаційних системах часто вважають за краще використовувати АКБ типу GEL VRLA.

Технологія AGM – нова, ніж GEL.

Зверніть увагу, що:

 • І GEL, і AGM батареї є свинцево-кислотними.
 • Це дві різні технології.

 

А ЯК ЖЕ МУЛЬТИГЕЛЕВІ?

 

Мультигелеві акумулятори, по суті, не є окремим типом джерел живлення. Найчастіше виробники та торгові точки використовують цю назву для AGM батарей.

Наприклад, на фото нижче – акумулятор Luxeon LX12120MG 12Ah (зворотний бік). У багатьох інтернет-магазинах він продається під маркою "мультигелевий", про що свідчить і маркування "MG" у найменуванні, проте виробник на самій батареї вказує що це: "Технологія: AGM, необслуговуєма батарея" (укр.) батарея, що не обслуговується).

Мультигольова AGM батарея

А враховуючи, що ціна на мультигелеві акумулятори завжди нижча ніж на гелеві, і це при тому, що гелева технологія досить дорога - в переважній більшості випадків ми маємо справу саме з AGM.

ВІДМІННОСТІ ГЕЛЕВИХ ТА AGM АКУМУЛЯТОРІВ

 

Показник Гелеві AGM
Циклічний ресурс У 2-3 рази вище, ніж у AGM (близько 600 циклів) за рахунок в'язкого електроліту. Пластини залишаються покритими ним під час глибокого розряду, тому менше схильні до корозії. Близько 300 циклів заряд-розряд.
Заряд Дуже вимогливі до точності заряду, перевищення може призвести до спучування батареї.  Не такі критичні до заряду, хоча перевищення напруги при заряді також може призвести до кипіння та здуття батареї.
Саморозряд Величина саморозряду невелика, тому підходять до застосування там, де розряд відбувається малими струмами протягом тривалого періоду Саморозряд інтенсивніший, ніж у гелевих.
Перегрів Перегрів може спричинити вибух батареї. Перегрів не такий критичний, але теж небезпечний.
Глибокий розряд Добре витримують глибокий розряд. Бажана експлуатація при глибині розряду трохи більше 30%.
Пусковий та максимальний струм Нездатні дати великі струмові величини, особливо стартові, через високий внутрішній опір. Пускові струми більше.
Короткі замикання Дуже чутлива до коротких замикань. Менш чутлива.
Експлуатація У будь-якому положенні, крім "вгору дном" , дрібні пошкодження корпусу не викликають витік електроліту, за рахунок в'язкості останнього. У будь-якому положенні, крім "вгору дном".

 

Або коротко, у картинці:

Типи акумуляторів для ДБЖ

Отже, загалом гелеві акумулятори прослужать довше, ніж AGM, в системах :

 • де частіше відбувається цикл розряд-заряд,
 • де частіше допускається глибокий розряд,
 • де до розряду минає довгий час,
 • де може бути критичною протока електроліту під час випадкового пошкодження корпусу.

 

Так як ці батареї більш примхливі та дорожчі коштують, в інших випадках їх можна з успіхом замінити AGM АКБ.
 
А головне - обов'язково звертайте увагу на технічні характеристики конкретної моделі , які заявлені виробником, вони можуть суттєво відрізнятися для акумуляторів різних торгових марок та цінових категорій.