Роутер та точка доступу - знайди відмінності

Наші постійні читачі пам'ятають, що порівняно недавно ми вже мали статтю на тему: у чому різниця між точкою доступу та роутером. Ми отримали багато зворотного зв'язку і зрозуміли, що пояснення було недостатньо докладним та зрозумілим, а іноді навіть не зовсім коректним. Тому робимо другу спробу:)

Нагадуємо, чому взагалі виникла потреба у такій статті. Подивитись фото-заставку до сьогоднішньої публікації. Зовнішній вигляд, та й часто функціонал сучасних точок доступу та роутерів настільки схожий, що це неминуче породжує плутанину. Здебільшого це стосується точок доступу та маршрутизаторів для домашньої мережі та невеликих офісів. Через плутанину можна помилитися і купити пристрій, який зовсім не підходить для ваших потреб.

Для того, щоб зрозуміти, чим відрізняються сучасні моделі точок доступу та роутерів (маршрутизаторів), і що з них краще купити для дому (невеликого офісу) в кожному конкретному випадку, потрібно повернутися трохи назад, та переглянути початкове призначення цих пристроїв. Адже класичний роутер та класична точка доступу – зовсім різне мережеве обладнання з різним функціоналом.

ЩО ТАКЕ ТОЧКА ДОСТУПУ У КЛАСИЧНОМУ ВАРІАНТІ?

Точка доступу (AP)  - це бездротовий "підовжувач-розширювач" дротової мережі. Бездротові домашні мережі розпочиналися саме з неї. Спочатку це був дуже простий пристрій, головне завдання якого - прийняти трафік по кабелю (найчастіше від роутера) та роздати іншим пристроям по WiFi.

Схема підключення домашньої точки доступу

Точка доступу не створює іншу мережу, а просто розширює існуючу провідну за допомогою бездротового покриття, транслюючи трафік подібно до найпростішого комутатора, без будь-якої можливості керування ним.

Ці особливості класичної точки доступу накладають певні обмеження на її використання. Як і найпростіший комутатор, домашня точка доступу не може одного підключення від провайдера, з однією зовнішньою адресою IP, поділити між кількома пристроями, які до неї підключаються. У більшості моделей точок доступу навіть немає WAN-порту для безпосереднього підключення до зовнішньої мережі, тільки LAN-порт для підключення до локальної, яка вже старанно створена для неї роутером.

Різниця інтерфейсів точки доступу та роутера

Також більшість класичних точок доступу, в яких виробником не додані додатково функції маршрутизатора, немає і налаштувань для підключення до мережі провайдера через PPoE, PPTP, VPN і так далі.

Раніше, коли кількість домашніх гаджетів, здатних приймати сигнал по WiFi, переважно обмежувалися одним ноутом або комп'ютером з вай-фай адаптером, забезпечення множинних підключень і не потрібно. А багато хто взагалі використовував для доступу до Інтернету тільки проводове підключення.

ЩО ТАКЕ РОУТЕР (МАРШРУТИЗАТОР)?

Роутер (маршрутизатор)  - це більш "розумний" пристрій, який не просто приймає та передає дані, але й перерозподіляє їх згідно з різними правилами, виконує задані команди і може створювати та об'єднувати різні мережі. Наприклад, роутер може створити локальну домашню мережу з кількох комп'ютерних пристроїв та організувати її взаємодію із зовнішньою мережею провайдера.

Локальна мережа

Також роутер, на відміну від стандартної точки доступу, вміє:

 • маршрутизувати пакети даних (інтернет-трафік) між різними мережами та підмережами;
 • надавати IP-адреси комп'ютерам та іншим девайсам, які до нього підключені;
 • підміняти внутрішні IP-адреси пристроїв на свою зовнішню IP-адресу, внаслідок чого всі домашні комп'ютери, ноутбуки, смартфони, планшети виходять у зовнішній світ, використовуючи ту саму адресу провайдера;
 • забезпечувати їх мережевий захист (брандмауер);
 • обмежувати швидкість трафіку та багато іншого - залежно від типу та дорожнечі моделі.

 

До популяризації бездротових технологій роутери випускалися без підтримки Wi-Fi. Класичний маршрутизатор мав лише дротовий інтерфейс , та й зараз багатопортові моделі операторського класу випускаються без радіомодуля, наприклад Mikrotik CCR1009-8G-1S-1S+PC :

Роутер без модуля WiFi

Спочатку маршрутизатори використовувалися виключно в корпоративному секторі. Однак із зростанням числа комп'ютерних пристроїв на душу населення виникла потреба і в моделях для будинку чи невеликого офісу. Вони якраз і використовувалися для підключення до Інтернету кількох домашніх пристроїв. Ethernet-кабель від провайдера або кручена пара від ADSL-модему підключалися до WAN-порту маршрутизатора, а в його LAN-портах підключалися за допомогою мережевого кабелю домашні комп'ютери, ноутбуки та інші пристрої.

Отже, робимо попередній висновок:

Точка доступу – найпростіший пристрій, фактично, бездротовий комутатор, основне завдання якого – розширити провідну мережу, що вже існує, за допомогою бездротового покриття.

Роутер – більш інтелектуальний пристрій, який вміє виконувати різні операції з трафіком, створювати та об'єднувати окремі мережі.

ЕВОЛЮЦІЯ ПРИСТРОЇВ

Проте прогрес, як відомо, не вартий. У домашньому застосуванні бездротові технології досягли рівня, коли навіть холодильнику необхідно забезпечити вихід в інтернет через WiFi. У корпоративному секторі вони також стали займати все більш значуще місце. Що стали пропонувати виробники?

Домашні точки доступу

Простий функціонал не завжди влаштовував споживача. Йому необхідно було купити і роутер – для безпосереднього підключення до провайдера та створення локальної домашньої мережі та точку доступу – для забезпечення бездротового доступу до цієї мережі ноутбуків, комп'ютерів, планшетів та смартфонів усіх членів сім'ї, а також телевізорів і, як ми вже сказали, холодильників.

Призначення точки доступу

Це було невигідно, і багато виробників, у тому числі TP-link, D-Link та інші стали додавати до точки доступу функціонал роутера. Пристрої часто так і називаються: "Бездротова точка доступу та маршрутизатор/роутер", "Точка доступу з маршрутизатором (роутером)". Взяти хоча б той самий D-Link DAP-1360 . 

DAP-1360 - точка доступу з функціями роутера

У цій точці доступу є маршрутизація, NAT, фаєрвол, можливість прокидання портів і багато інших плюшок, властивих роутерам.

Крім того, багато точок доступу розширили і свій базовий функціонал. Почали використовуватись такі додаткові режими роботи, як:

  • Бездротовий клієнт отримує трафік бездротовим з'єднанням і транслює далі по проводовому;
  • Бездротовий міст - передача даних WiFi вузькоспрямовано, від одного пристрою до іншого;
  • Бездротовий репітер (повторювач) – отримує трафік бездротовим каналом і передає також бездротовим.
 
І це ще далеко не всі режими.
 

 Домашні WiFi маршрутизатори

Деякі виробники пішли іншим шляхом, розробивши прості моделі роутерів, що ідеально підходять для використання у SOHO-сегменті та доповнивши їх WiFi-модулем та функціоналом точки доступу.

Точки доступу для корпоративного сектору

Після того, як швидкість передачі даних по WiFi стала прийнятною для використання з метою корпоративної телекомунікації, магістральних каналів операторів та провайдерів тощо, точками доступу зацікавилися і SMB, і Enterprise. Колишній простий функціонал також був доповнений можливостями роботи в різних режимах бездротової передачі (клієнт, міст, репітер, плюс їх модифікації та поєднання), при цьому у корпоративних точках доступу всі ці режими вже розраховані на великі навантаження, відстані та обсяги трафіку.

Крім того, щоб так би мовити, «двічі не вставати», виробники також додали до деяких своїх лінійок точок доступу та функціонал маршрутизатора.

Маршрутизатори для корпоративного сектору

Багато моделей роутерів виробники вбудували точку доступу. Тепер розумний пристрій міг оперувати і дротовим, і бездротовим трафіком, створювати та об'єднувати мережі, створені як на основі WiFi, так і на основі дротової мережі.

ВСЕ ЗМІШАЛОСЯ У БУДИНКУ ОБЛОНСЬКИХ

Що тепер у результаті, тобто в асортименті мережного обладнання? 

 • Більшість домашніх точок доступу мають також і функціонал маршрутизатора, різною мірою урізаності, але все ж таки він є.
 • Багато корпоративних точок доступу також поєднані з маршрутизатором (візьмемо той самий Мікротик).
 • Майже всі домашні маршрутизатори мають базовий функціонал точок доступу, тобто. можуть підключати клієнтські пристрої бездротового з'єднання
 • Корпоративні маршрутизатори часто також доповнюються вбудованою точкою доступу.

 

Тобто ми маємо велику кількість пристроїв, які незалежно від назва (точка доступу або роутер) є багатофункціональними і частично або повністю дублюючими один одного.

 

Але, хоча з великими труднощами і дуже відносні, деякі відмінності знайти все ж таки можна. При цьому з пристроями для корпоративного сегменту простіші - вони більш вузькоспеціалізовані. З домашніми складніше.

Точки доступу, і домашні, і корпоративні, більшою мірою орієнтовані на передачу бездротового трафіку, і цим функціям у них виробник приділяє основну увагу. Найчастіше вони не передбачають інтерфейс для підключення пристроїв по провідній мережі та мають лише один порт для отримання даних від роутера. Можливості маршрутизатора в точках доступу зазвичай урізані рівно настільки, щоб забезпечити базові потреби у сфері застосування, на яку їх виробник позиціонує.

Маршрутизатори ж націлені на своє основне завдання: розподіл, маршрутизація, керування трафіком як проводовим, так і бездротовим. У Wi-Fi роутері передбачені додаткові порти, щоб підключати пристрої за допомогою мережного кабелю. При цьому, залежно від дорожнечі та багатофункціональності моделі, маршрутизатор може не мати всіх можливостей точки доступу , наприклад, не вміє працювати в режимі бездротового клієнта чи репітера.

ТО ЩО КРАЩЕ КУПИТИ?

«Ну то що мені купувати? Що краще? - запитає користувач, що остаточно заплутався.

Оптимальний вихід - це при виборі орієнтуватися не на назву пристрою, а на його функціональність . Якщо вам потрібний розширений бездротовий функціонал – перевірте, чи є він у тій точці доступу чи роутері, що ви хочете купити, чи вони вміють лише забезпечувати підключення пристроїв до мережі WiFi. Якщо вам потрібні функції маршрутизатора та точки доступу одночасно - вибрати відповідний пристрій або з WiFi-роутерів, або з багатофункціональних точок доступу/маршрутизаторів.

Розглянемо вибір пристроїв на прикладах використання вдома або у невеликому офісі. Для корпоративних клієнтів завдання зазвичай набагато багатогранніші та різноманітніші, тому в рамках цієї статті ми торкатися їх не будемо. Але при виборі обладнання ви завжди можете звернутися до наших фахівців за консультацією.

У вас вже є WiFi роутер, організована локальна мережа, пристрої підключаються до роутера WiFi. Але покриття «дістає» не в усі куточки будинку/квартири/садиби і вам хочеться його розширити, не використовуючи кабель мережі. Найкраще в цьому випадку купити точку доступу з підтримкою режиму бездротового репітера, в ідеалі того ж виробника, що і роутер, але можна підібрати і аналог. Можна придбати і інший роутер, але потрібно переконатися, що він підтримує режим репітера на догідному для ваших завдань рівні пропускної здатності.

Точка доступу для розширення мережі

У вас вдома або в офісі організована локальна провідна мережа , але ви хочете додати до неї і бездротовий сегмент. Тут також підійде точка доступу , особливо якщо вона розроблена спеціально для цілей організації бездротового корпоративного покриття, як Ubiquiti UniFi або Mikrotik cAP . Але якщо маршрутизатор з потрібними вам в цій ситуації функціями коштує дешевше, то можна придбати і його, правда, його налаштування буде трохи складніше.

Точка доступу для створення бездротового сегмента мережі

Ви хочете організувати передачу трафіку WiFi з одного комп'ютера на інший , але пристрої знаходяться далеко один від одного і організувати передачу за допомогою бездротових адаптерів неможливо. А ось точки доступу зараз випускаються для різних відстаней, потрібно тільки вибирати ту, де реалізований режим бездротового клієнта, необхідний у цьому випадку. Тут можна використовувати як домашні точки доступу, так і зовнішні корпоративного класу (якщо вам потрібно передавати дані не в приміщення, а ззовні будівлі).

 Ви отримуєте Інтернет від провайдера оптоволоконного, Ethernet кабелю або телефонної лінії і хочете роздати його за WiFi з'єднання на кілька пристроїв вдома або в офісі. Тут вам вже потрібен буде роутер, або точка доступу з відповідним функціоналом роутера, тому що звичайна AP не зможе забезпечити підключення до провайдера та розподілу трафіку на всі домашні пристрої.

Ви хочете організувати вдома або в офісі WiFi покриття по всій території , з безшовним роумінгом, доступом до Інтернету, окремою підмережею для гостей і т.д. точок доступу. Роутер буде центральним ланкою вашої мережі, до нього до порту WAN підключіть кабель з трафіком від провайдера, а до LAN-портів за допомогою крученої пари підключіть точки доступу. На малюнку – приклад організації мережі за допомогою обладнання UniFi .