2014 порадував нас багатьма новинками бездротового обладнання. Здебільшого така активність була викликана прийняттям у січні нового стандарту бездротового зв'язку – 802.11ac, одна з відмінних характеристик якого – триразовий приріст швидкості (максимально) порівняно з 802.11n. Все літо та осінь провідні виробники Ubiquiti та MikroTik навперебій презентували бездротові точки доступу з підтримкою 802.11ac для SOHO-сегменту та провайдерів.

Частину новинок було випущено для старого стандарту 802.11n.

То які з нових точок доступу вже завоювали популярність? Що обирають наші покупці?

Які нові моделі вже потіснили "старих" з ринку?

1. NANOBEAM (POWERBEAM)

NanoBeam

Ця лінійка надійшла у продаж ще на початку 2014 року, але не в рамках нового AC стандарту, а як заміна популярної серії NanoBridge. Зважаючи на те, що старі пристрої були зняті з виробництва, популярність новим аналогам була забезпечена. За підсумками їх використання у реальних умовах можна відзначити:

  • NanoBeam (PowerBeam) M5-400 та  NanoBeam (PowerBeam)  M5-300 , які замінили NanoBridge M5-25 та M5-22,  показали себе дуже непогано. У них краще, ніж у старих NanoBridge, шумозаглушення (за рахунок конструктивних особливостей) та найкраще прокачування трафіку. Однак максимальна дальність у порівнянні з попередніми моделями гірша.
  • NanoBeam (PowerBeam)  M2-400 , що прийшли на зміну NanoBridge  M2,  засмутили досить великою кількістю заводського шлюбу. 

 

Трохи пізніше вийшла модель і для стандарту AC -  PowerBeam 5ac-500 , але до лідерів вона поки так і не увійшла: багато наших клієнтів скаржилися, що пристрій "сире".
 

2. MIKROTIK NETBOX

NetBox

NetBox 5 – точка доступу для 802.11ac, без вбудованих антен. MikroTik презентував її одну з перших у серії AC (у липні), причому з повноцінним функціоналом: і для побудови базової станції, і для з'єднань "крапка-крапка".

За підсумками другого півріччя минулого року NetBox 5 посідає друге місце серед новинок-2014. На даний момент цю точку доступу вибирають у 1,5 рази частіше , ніж колишнього лідера в лінійці обладнання для базової станції – Rocket M5 , хоча новинка дорожча.

3.  MIKROTIK NETMETAL

NetMetal

Лінійка NetMetal також отримала багато позитивних відгуків клієнтів, особливо 921 серія (завдяки потужному передавачу). Пристрої чудово показують себе на магістральних бездротових провайдерських лініях великої дальності. На жаль, зворотний зв'язок про використання моделей MIMO 3x3 з відповідною антеною на 3 роз'єми ми поки не отримали. 

Ubiquiti презентувала схожий пристрій - Rocket 5 ac Lite , аналог Rocket M5 для 802.11ac, але з урізаним функціоналом - тільки для PtP. Особливою популярністю у наших клієнтів  ця точка доступу поки що не користується. Можливо, ситуація зміниться після тестів функціоналу PtMP (мав з'явитися в airOS v 7.1).

4. MIKROTIK SXT AC

MikroTik SXT ac

На четвертому місці –  Mikrotik SXT ac – точка доступу з інтегрованою антеною, яку можна використовувати і для мосту, і як клієнтський пристрій. Її показники пропускної спроможності у реальних умовах дуже непогані.

Конкурувати з "ветеранами" в лінійці клієнтських пристроїв ( Lite 5 Nanostation loco M5 ) їй поки складно через велику ціну (хоча, треба відзначити, і "начинка" точки потужніше). Але поступова зміна обладнання старих стандартів на нове неминуча - споживачі висувають дедалі вищі вимоги до якості інтернет-з'єднання.

5. MIKROTIK MANT30

mANT30

П'яте місце за популярністю серед новинок минулого року посідає антена від MikroTik-mANT30 . Надзвичайно вузька спрямованість променя (3°) та посилення сигналу в 30 dBi роблять її застосування дуже ефективним на радіомостах великої дальності. В ідеалі використовується разом із NetBox 5 ac або NetMetal, але можна і в парі з точками доступу інших виробників.