Минулої статті розповідалося про найпоширеніші типи оптоволоконного кабелю, які застосовуються в Україні. А сьогодні - кабель у розрізі, і в ході оповіді – деякі практичні моменти його монтажу.

Ми не будемо зупинятись на докладній структурі всіх видів кабелю. Візьмемо якийсь усереднений типовий ОК:

ОК_розріз

 1. Центральний (осьовий) елемент.
 2. Оптичне волокно.
 3. Пластикові модулі оптичних волокон.
 4. Плівка із гідрофобним гелем.
 5. Поліетиленова оболонка.
 6. Броня.
 7. Зовнішня поліетиленова оболонка.

 

Що ж уявляє кожен шар при докладному розгляді?

ЦЕНТРАЛЬНИЙ (ОСЬОВИЙ) ЕЛЕМЕНТ

Склопластиковий прут у полімерній оболонці або без неї. Основне призначення - надає жорсткість кабелю . Склопластикові стрижні без оболонки погані тим, що легко ламаються при згинанні і пошкоджують розташоване навколо них оптоволокно.

ОПТИЧНЕ ВОЛОКНО

ОптоволокноНитки оптичного волокна найчастіше мають товщину 125 мікрон (приблизно з волосся). Вони складаються з осердя (за яким, власне, йде передача сигналу) і скляної оболонки трохи іншого складу, що забезпечує повне заломлення в осерді.

У маркуванні кабелю діаметр сердечника та оболонки позначається цифрами через слеш. Наприклад: 9/125 - серцевина 9 мкм, шар - 125 мкм.

Кількість волокон в кабелі варіюється від 2 до 144, це також фіксується цифрою маркування.

Залежно від товщини сердечника оптоволокно підрозділяється на одномодове (тонкий сердечник) та багатомодове (більшого діаметра). Останнім часом багатомод застосовується дедалі рідше, тому зупинятися на ньому не будемо. Зазначимо лише, що передбачено його для використання на невеликі відстані. Оболонку багатомодового кабелю та патчкордів зазвичай роблять помаранчевого кольору (одномодовий – жовтий).

 

У свою чергу одномодове оптичне волокно буває:

 • Стандартне (маркування SF, SM або SMF );
 • Зі зміщеною дисперсією ( DS, DSF );
 • З ненульовою зміщеною дисперсією ( NZ, NZDSF або NZDS).

 

Загалом - оптоволоконний кабель зі зміщеною дисперсією (в т.ч. з ненульовою) застосовується на набагато більші відстані, ніж звичайний.

Поверх оболонки скляні нитки покриті лаком, і цей мікроскопічний шар також відіграє важливу роль. Оптоволокно без лакового покриття ушкоджується, кришиться і ламається при найменшому впливі. У той час як у лаковій ізоляції його можна скручувати та піддавати деякому навантаженню. На практиці оптоволоконні нитки тижнями витримують вагу кабелю на опорах, якщо в процесі експлуатації рвуться решта силових стрижнів.

Однак не варто покладати на міцність волокон надто великі надії – навіть покриті лаком вони легко ламаються. Тому при монтажі оптичних мереж, особливо під час ремонту діючих магістралей, потрібна гранична акуратність.

ПЛАСТИКОВІ МОДУЛІ ДЛЯ ОПТИЧНИХ ВОЛОКОН

Одно- та багатомодульнийЦе пластикові оболонки, всередині яких – пучок оптоволоконних ниток та гідрофобне мастило. У кабелі може бути одна така туба з оптоволокном, або кілька (останнє – частіше, особливо якщо волокон багато). Модулі виконують функцію захисту волокон від механічних пошкоджень і принагідно – їх об'єднання та маркування (якщо модулів у кабелі декілька). Однак потрібно пам'ятати, що пластиковий модуль при згині досить просто переламується, і ламає волокна, що знаходяться в ньому.

Якогось одного стандарту на кольорове маркування модулів та волокон немає, але кожен виробник прикріплює до барабана з кабелем паспорт, у якому це зазначено.

ПЛІВКА ТА ПОЛІЕТИЛЕНОВА ОБОЛОНКА

Це елементи додаткового захисту волокон та модулів від тертя, а також вологи – у деяких видах оптичного кабелю під плівкою міститься гідрофоб. Плівка зверху може бути армована переплетенням ниток і просочена гідрофобним гелем.

Пластикова оболонка виконує ті ж функції, що і плівка плюс служить прошарком між бронею і модулями. Є модифікації кабелю, де її взагалі нема.

БРОНЯ

Броня ОКЦе може бути або кевларова броня (сплетені нитки), або кільце сталевих дротів, або лист гофрованої сталі:

 • Кевлар застосовується у тих видах оптоволоконного кабелю, де вміст металу неприпустимо або якщо потрібно знизити його вагу.
 • Кабель із бронею із сталевих зволікань призначений для підземного укладання безпосередньо в ґрунт – міцна броня захищає від багатьох пошкоджень, у т.ч. від лопати.
 • Кабель з гофробронями прокладають у трубах або кабельній каналізації, захистити така броня може лише від гризунів.

 

При розбиранні кевлар рекомендується не різати, а відкушувати, т.к. різальний інструмент практично моментально тупиться.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІЕТИЛЕНОВА ОБОЛОНКА

Кабель пошкодженоПерший і практично найважливіший рівень захисту. Щільний поліетилен покликаний витримувати всі навантаження, що випадають частку кабелю, тому якщо він ушкоджується, істотно збільшується ризик псування кабелю. Потрібно стежити, щоб оболонка:

a) Не була пошкоджена при монтажі – інакше волога, що потрапила всередину, збільшить втрати на лінії;

b) Не торкалася в процесі експлуатації дерева, стіни, кута або ребра конструкції і т.д., якщо є ризик виникнення тертя в цьому місці при вітрових та інших навантаженнях.

 

У НАСТУПНИХ ВИПУСКАХ:

Обробка оптоволоконного кабелю – практичні поради.

Види оптичних конекторів .

Слідкуйте за публікаціями!