Як вибрати комутатор при існуючій різноманітності? Функціональність сучасних моделей дуже різна. Можна придбати як найпростіший некерований свитч, так і багатофункціональний керований комутатор, який відрізняється від повноцінного роутера. Як приклад останнього можна навести Mikrotik CRS125-24G-1S-2HND-IN із нової лінійки Cloud Router Switch. Відповідно, і ціна таких моделей буде набагато вищою.

Тому при виборі комутатора насамперед потрібно визначитися, які з функцій та параметрів сучасних світчів вам необхідні, а за які не варто переплачувати. Але спочатку – трохи теорії.

ВИДИ КОМУТАТОРІВ

Некерований чи керований комутатор – який вибрати? Залежить від того, що вам потрібно. Якщо:

  • Вам потрібно просто роздати інтернет на кілька пристроїв (5-8 штук);
  • Обсяг трафіку, який споживатимуть девайси, що підключаються, - невеликий;
  • Вам не потрібна можливість додаткових ручних налаштувань: фільтрація трафіку, обмеження швидкості на окремих портах і т.д.

 

У цьому випадку можна вибрати простенький некерований комутатор вартістю 10-15 доларів. Він цілком упорається. Наприклад, D-Link DES-1005A , Asus GX1005B , TP-Link TL-SF1008D та подібні.

Як вибрати комутатор - некерований комутатор

При складніших вимогах краще придбати керований. Відмінні рішення пропонує той же мікротик, наприклад, Mikrotik RouterBoard RB250GS .

Однак якщо раніше керовані комутатори відрізнялися від некерованих, у тому числі, більш широким набором функцій, то зараз різниця може бути тільки можливості або неможливості віддаленого управління пристроєм. В іншому - навіть у найпростіші моделі виробники додають додатковий функціонал, часто підвищуючи їх вартість.

Тому зараз більш інформативна класифікація комутаторів за рівнями.

РІВНІ КОМУТАТОРІВ

Для того, щоб вибрати комутатор, що оптимально підходить під наші потреби, потрібно знати його рівень. Цей параметр визначається на підставі того, яку мережеву модель OSI (передача даних) використовує пристрій.

  • Пристрої першого рівня , що використовують фізичну передачу даних, практично зникли з ринку. Якщо хтось ще пам'ятає хаби - це якраз приклад фізичного рівня, коли інформація передається суцільним потоком.
  • Рівень 2 . До нього відносяться практично всі некеровані комутатори. Використовується так звана канальна мережева модель. Пристрої поділяють інформацію на окремі пакети (кадри, фрейми), перевіряють їх і направляють конкретному девайсу-одержувачу. Основа розподілу інформації в комутаторах другого рівня – MAC-адреси. З них свитч складає таблицю адресації, запам'ятовуючи, якому порту яка MAC-адреса відповідає. ІР-адреси вони не розуміють.

Комутатор 2-го рівня D-Link DGS-1100-06/ME

  • Рівень 3 . Вибравши такий комутатор, ви отримуєте пристрій, який працює з IP-адресами. А також підтримує безліч інших можливостей роботи з даними: перетворення логічних адрес на фізичні, мережеві протоколи IPv4, IPv6, IPX і т.д., з'єднання pptp, pppoe, vpn та інші. На третьому, мережевому рівні передачі, працюють практично всі маршрутизатори і "просунута" частина комутаторів.

Комутатор 3-го рівня Mikrotik CRS125-24G-1S-RM

  • Рівень 4 . Мережева модель OSI, яка тут використовується, називається транспортною . Навіть не всі роутери випускаються за допомогою цієї моделі. Розподіл трафіку відбувається на інтелектуальному рівні - пристрій вміє працювати з додатками та на підставі заголовків пакетів з даними спрямовувати їх на потрібну адресу. Крім того, протоколи транспортного рівня, наприклад TCP, гарантують надійність доставки пакетів, збереження певної послідовності їх передачі та вміють оптимізувати трафік.

 

ВИБИРАЄМО КОМУТАТОР - ЧИТАЄМО ХАРАКТЕРИСТИКИ

Як вибрати комутатор за параметрами та функціями? Розглянемо, що мається на увазі під деякими з найпоширеніших позначень у характеристиках. До базових параметрів відносяться:

Кількість портів . Їхня кількість варіюється від 5 до 48. При виборі комутатора краще передбачити запас для подальшого розширення мережі.

Базова швидкість передачі даних . Найчастіше ми бачимо позначення 10/100/1000 Мбіт/сек – швидкості, які підтримує кожен порт пристрою. Т. е. Вибраний комутатор може працювати зі швидкістю 10 Мбіт/сек, 100 Мбіт/сек або 1000 Мбіт/сек. Досить багато моделей, що оснащені і гігабітними, і портами 10/100 Мб/сек. Більшість сучасних комутаторів працюють за стандартом IEEE 802.3 Nway автоматично визначаючи швидкість портів.

Пропускна спроможність та внутрішня пропускна спроможність. Перша величина, яка називається ще комутаційною матрицею - це максимальний обсяг трафіку, який може бути пропущений через комутатор в одиницю часу. Обчислюється дуже просто: у портів x швидкість порту x 2 (дуплекс). Наприклад, 8-портовий гігабітний комутатор має пропускну здатність 16 Гбіт/сек.
Внутрішня пропускна здатність зазвичай позначається виробником і потрібна лише для порівняння з попередньою величиною. Якщо заявлена ​​внутрішня пропускна здатність менша за максимальну - пристрій буде погано справлятися з великими навантаженнями, гальмувати і зависати.

Автоматичне визначення MDI/MDI-X . Це автовизначення та підтримка обох стандартів, за якими була обтиснута кручена пара, без необхідності ручного контролю з'єднань.

Слоти розширення . Можливість підключення додаткових інтерфейсів, наприклад оптичних.

Розмір таблиці MAC-адрес . Для вибору комутатора важливо заздалегідь прорахувати необхідний розмір таблиці, бажано з урахуванням майбутнього розширення мережі. Якщо записів у таблиці не вистачатиме, комутатор записуватиме нові поверх старих, і це гальмуватиме передачу даних.

Форм-фактор . Комутатори випускаються у двох різновидах корпусу: настільний/настінний варіант розміщення та для стійки. В останньому випадку прийнято стандартний розмір пристрою -19-дюймів. Спеціальні вушка для кріплення у стійку можуть бути знімними.

 

ВИБИРАЄМО КОМУТАТОР З ПОТРІБНИМИ НАМ ФУНКЦІЯМИ ДЛЯ РОБОТИ З ТРАФІКОМ

Управління потоком ( Flow Control , протокол IEEE 802.3x). Передбачає узгодження прийому-відправлення даних між пристроєм, що відправляє, і комутатором при високих навантаженнях, щоб уникнути втрат пакетів. Функція підтримується майже кожним світчем.

Jumbo Frame – збільшені пакети. Застосовується для швидкостей від 1 гбіт/сек і вище, дозволяє прискорити передачу даних за рахунок зменшення кількості пакетів та часу на їхню обробку. Функція є майже у кожному комутаторі. Режими Full-duplex та Half-duplex . Практично всі сучасні світильники підтримують автоузгодження між напівдуплексом і повним дуплексом (передача даних тільки в один бік, передача даних в обидві сторони одночасно), щоб уникнути проблем у мережі.

Пріоритезація трафіку (стандарт IEEE 802.1p) - пристрій вміє визначати важливіші пакети (наприклад, VoIP) та надсилати їх у першу чергу. Вибираючи комутатор для мережі, де вагому частину трафіку складатиме аудіо або відео, варто звернути увагу на цю функцію Підтримка VLAN (стандарт IEEE 802.1q ). VLAN – зручний засіб для розмежування окремих ділянок: внутрішньої мережі підприємства та мережі загального користування для клієнтів, різних відділів тощо.

Дзеркалювання трафіку . Для забезпечення безпеки всередині мережі, контролю або перевірки продуктивності мережного обладнання може використовуватися дзеркаловання (дублювання трафіку). Наприклад, вся інформація, що надходить, відправляється на один порт для перевірки або запису певним ПЗ.

Дзеркало трафіку

Перенаправлення портів . Ця функція може знадобитися для розгортання сервера з доступом до Інтернету, або для онлайн-ігор.

Захист від "петель" - функції STP та LBD . Особливо важливі під час виборів некерованих комутаторів. У них виявити петлю, що утворилася, - кільцева ділянка мережі, причину багатьох глюків і зависань - практично неможливо. LoopBack Detection автоматично блокує порт, на якому відбулося утворення петлі. Протокол STP (IEEE 802.1d) та його досконаліші нащадки - IEEE 802.1w, IEEE 802.1s - діють трохи інакше, оптимізуючи мережу під деревоподібну структуру. Спочатку у структурі передбачені запасні, закільцьовані гілки. За замовчуванням вони відключені, і комутатор запускає їх лише тоді, коли відбувається розрив зв'язку якоїсь основний лінії.

Агрегування каналів (IEEE 802.3ad) . Підвищує пропускну здатність каналу, поєднуючи кілька фізичних портів в один логічний. Максимальна пропускна спроможність за стандартом – 8 Гбіт/сек.

Стекування . Кожен виробник використовує власні розробки стекування, але загалом ця функція позначає віртуальне об'єднання кількох комутаторів в один логічний пристрій. Мета стекування - отримати більше портів, ніж це можливо при використанні фізичного світчу.

ФУНКЦІЇ КОМУТАТОРА ДЛЯ МОНІТОРИНГУ ТА ДІАГНОСТИКИ НЕСПРАВНОСТЕЙ

Діагностика кабелю. Багато комутаторів визначають несправність кабельного з'єднання, зазвичай при включенні пристрою, а також вид несправності - обрив жили, коротке замикання і т.п. Наприклад, у D-Link передбачені спеціальні індикатори на корпусі:
Діагностика кабелю
 
Захист від вірусного трафіку (Safeguard Engine) . Методика дозволяє підвищити стабільність роботи та захистити центральний процесор від перевантажень "сміттєвим" трафіком вірусних програм.
 

ФУНКЦІЇ ЕЛЕКТРОЖИВЛЕННЯ

Енергозбереження. Як вибрати комутатор, який заощаджуватиме вам електроенергію? Звертайте увагу на наявність функцій енергозбереження. Деякі виробники, наприклад D-Link, випускають комутатори із регулюванням споживання електроенергії. Наприклад, розумний свитч моніторить підключені до нього пристрої, і якщо в даний момент якийсь із них не працює, відповідний порт переводиться в "сплячий режим".

Power over Ethernet (PoE, стандарт IEEE 802.af) . Комутатор з використанням цієї технології може живити підключені до нього пристрої по кручений парі.

Вбудований грозозахист . Дуже потрібна функція, проте треба пам'ятати, що такі комутатори мають бути заземлені, інакше захист не діятиме.