Як вибрати спліттер

Спліттер, який також називають оптичним дільником та розгалужувачем – головний елемент PON. Саме завдяки йому пасивна оптоволоконна мережа отримує свої переваги:

 • оптимальне використання оптоволоконного кабелю - спліттер ділити одне оптоволокно на кілька, не допускаючи ситуації, коли у кінцевих споживачів пропускна спроможність використовується лише частично;
 • невибагливість до умов експлуатації - для оптичних дільників не потрібне електроживлення та опалення при розміщенні, не потрібне налаштування та ремонт;
 • економічність - сплітери та коплери дешевші за активне обладнання, яке використовують у стандартних оптоволоконних мережах.

 

Хоча типів розгалужувачів не так багато, у правильному виборі їх для мережі є свої нюанси. Ми спробуємо висвітлити більшість із них.

X- ТА Y-ПОДІБНА ФОРМА ДІЛЬНИКІВ

Якщо дільник має один вхід оптоволокна, його можуть називати спліттер (коплер) Y-подібної форми.

PLC дільник Y-подібний

Спліттери та коплери з двома входами класифікують як такі, що мають X-подібну форму:

Планарний дільник Х-подібний 

Класика PON – Y-подібні дільники. Для мереж зі складною конфігурацією використовують X-подібні, оскільки вони дають більше можливостей реалізації розгалуженої архітектури.

ПЛАНАРНІ СПЛІТТЕРИ (PLC SPLITTERS) ТА ЗВАРНІ ДІЛЬНИКИ FBT (КОПЛЕРИ, COUPLERS)

Два основні види спліттерів – це планарні та зварні. Технологія їх виробництва та властивості різні, тому їх відносять до різних категорій пассивного оптоволоконного обладнання.

ПЛАНАРНІ ДІЛЬНИКИ (PLC) АБО СПЛІТТЕРИ 

Планарний спліттер

PLC Splitters виготовляються за складнішою технологією, ніж зварні, і тому їхня вартість вища. Їхня основа - так званий планарний чіп, який виробляється методом витравлення необхідної кількості хвилеводів за шаблоном у кварцовому склі або пластику. Для цього на серцевину заготовки наноситься шаблон і шляхом впливу кислоти все зайве, крім шаблону, розчиняється:

Чіпи для планарних спліттерів - виготовлення

Самі планарні чіпи виготовляються на порівняно невеликій кількості заводів, оскільки це високоточна та складна технологія. Інші підприємства, які позиціонують собі як виробники, займаються збиранням PLC спліттерів, тобто приварюванням до входів та виходів хвилеводів оптичних пігтейлів.

Пристрій дільника після збирання :

Пристрій спліттера

Планарні спліттери найчастіше використовуються для побудови PON через кілька переваг:

 • Згасання сигналу при проходженні через PLC розгалужувач менше , ніж при проходженні через зварний.
 • Число виходів, тобто відгалужень основного волокна може сягати 128 .
 • Кількість хвостів-виходів найчастіше дорівнює 2 у ступені N (2, 4, 8, 16, 32 і так далі), але виробляються дільники і з вільним числом виходів (3, 6).
 • Планарні розгалужувачі ділять сигнал на рівні частини , що найчастіше і потрібно при побудові мережі.
 • Показники згасання у різних примірниках спліттерів практично однакові і тому передбачувані, на відміну зварних.
 • Діапазон хвиль, який підтримує планарний чип, досить широкий, тому в мережі із застосуванням дільників PLC можуть бути використані додаткові технології ущільнення трафіку (наприклад, CWDM).

ЗВАРНІ (FBT) ДІЛЬНИКИ АБО COUPLERS (КОПЛЕРИ, "ПРОЦЕНТНИКИ")

Технологія виробництва зварних дільників набагато простіша. Два волокна зварюються у спеціальному апараті. Якщо потрібно отримати дільник X-подібний, залишають два входи та два виходи, якщо Y-подібний - один із входів запаюється.

У процесі зварювання досягається необхідний коефіцієнт розподілу каналу (5%/95%, 10%/20% тощо). Можливість нерівномірного поділу пропускної спроможності оптоволокна - головне перевага зварних дільників (їх також називають відгалужувачами або коплерами (Coupler). Це може бути корисним, якщо в процесі побудови мережі вам необхідно зробити відгалуження для абонентів, які знаходяться на різному відстані від точки поділу, наприклад, 3 і 7 км першому в цьому випадку дається відгалуження у 30% каналу, іншому – у 70%. 

Крім того, сплавні дільники дешевше , ніж планарні спліттери.

Особливості технології дозволяють виробляти коплери лише з двома виходами. Однак у продаж зустрічаються зварні спліттери з набагато більшим числом "хвостів". Досягається це комбінацією кількох звичайних коплерів у заводському корпусі.

Вид коплера 1х8 всередині :

Перегляд Coupler всередині

Наступна особливість зварних дільників – лише три "вікна прозорості" для світлових хвиль: для довжини 1310нм, 1490нм та 1550нм. Це суттєво звужує можливості застосування Couplers, однак як і планарні вони можуть використовуватися не тільки для PON, але і для мереж кабельного телебачення (1310 та 1490 займає PON, а 1550 – CATV).

ЯКИЙ ТИП РОЗ'ЄМУ СПЛІТТЕРА ВИБРАТИ?

Спліттери, як планарні так і зварні, виготовляються із трьома типами оформлення кінців.

 

 • віконні конектори з роз'ємом SC/UPC,
 • віконні конектори з роз'ємом SC/APC,
 • незакінчені.

 

Дільники з конекторами на кінцях застосовуються в PON, побудованій на механічних з'єднаннях магістральної лінії та розгалужувачів. При всіх недоліках такого з'єднання - більшому згасанні сигналу, наприклад, - воно має одну істотну перевагу. У разі поломки лінії через зворотне випромінювання на довжині хвилі 1310нм, джерело проблеми знайти цілком можливо - послідовно роз'єднуючи коннектори і спостерігаючи, чи пропало випромінювання в мережі чи ні. У разі застосування зварних з'єднань такої можливості немає.

РОЗ'ЄМ SC/UPC

Спліттер SC/UPC

 • Синього кольору (для багатомодового волокна – сірого).
 • Сердечник (ферула) відполірований під кутом 90º до оптоволокна (дешевше та просте полірування).
 • Втрати, що вносяться - 0,2 Дб.
 • Стандартно використовується для Ethernet .

 

РОЗ'ЄМ SC/APC

Спліттер SC/APC

 • Зелений колір.
 • Сердечник відполірований зі скосом 8º. Таке полірування дозволяє відбитому сигналу виходити з волокна і, відповідно, знижує його вплив. Якщо для мережі Ethernet відображення не є критичним, то для кабельного ТВ воно є великою проблемою.
 • Втрати, що вносяться - 0,3 Дб.
 • Завдяки низьким показникам відображення використовується для трафіку кабельного телебачення .

 

НЕЗАКІНЧЕНІ СПЛІТТЕРИ

Тут все просто – незакінчені дільники застосовуються для зварних з'єднань у PON. Такий спосіб дозволяє знизити згасання сигналу і запобігти типовим для механічних з'єднань проблем - конектор "вискочивши" з гнізда, конектор забули приєднати і т.п.

Крім того, вони дешевші.

Для застосування зварювання адміністратору мережі доведеться пошкодувати лише в разі зворотного сигналу на хвилі 1310нм, що повністю виводити лінію з ладу. Маючи зварні з'єднання, знайти "шкідника" буде практично неможливо.

ТИПИ КОРПУСІВ СПЛІТТЕРІВ

Серце спліттера - планарний чип для PLC або зварний дільник для FBT скоплера - може бути:

У вузький сталевий корпус-трубу . Він компактний, так що не виникає жодних проблем із розміщенням дільника у сплайс-касеті.

Сталевий корпус трубка дільника

У пластиковий (або металевий) вузький короб , який все ще компактний, але вже не так, як попередній.

Пластиковий вузький бокс для спліттера

Досить об'ємний пластиковий короб. Найчастіше в таких випускаються коплери з великою кількістю виходів та планарні з конекторами на кінцях.

Великий корпус дільника

У металевий корпус з виходами роз'ємами для з'єднань (пігтейли заховані всередині корпусу).

Спліттер у корпусі

Сподіваємося, що ця інформація буде корисною та допоможе вам вибрати оптимальну модель спліттера для своєї мережі!