Однією універсальною технологією обробки оптоволоконного кабелю для монтажу немає. Під кожну муфту – своя специфіка, яка обумовлена ​​в інструкції до неї. Може знадобитися повністю відрізати кевларові нитки або навпаки, залишити і затиснути в кріпленні, обрізати силовий елемент чи навпаки, передбачити достатню його довжину.  

Загальна порада – обов'язково дотримуватись запропонованої довжини волокон, що звільняються при обробці, не робити їх занадто короткими. Інакше при укладанні виникнуть складнощі.

При цьому кожен етап обробки кабелю має свої практичні нюанси – ось про них ми й поговоримо сьогодні. І почнемо з інструментів, які використовуються професійними монтажниками та пайовиками оптоволокна.

ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ ОБРОБКИ ОПТИЧНОГО КАБЕЛЮ

Основний арсенал монтажника-спайщика оптоволоконних мереж для обробки кабелю:

 • Ніж-стрипер;
 • Тросокуси;
 • Плужковий ніж;
 • Стріпер для модулів;
 • Стріппер-прищіпка;
 • Розчинник гідрофобного мастила D-Gel;
 • Плоскогубці;
 • Макетний ніж.

 

Ніж-стрипер для кабелюТросокусиПлужковий ніж

Стріпер для модулівD-Gel "апельсинка"Стріпер-прищіпка

А також бокорізи, стяжки, бульбашка для спирту, викрутки та інші інструменти. У продажу є спеціальні набори-валізи для роботи з оптикою, наприклад НІМ-25:

 

НІМ-25


Має бути працювати з оптоволокном,
зачищати і варити кабель?

Зварювальний апарат нового покоління
Signal Fire AI-7

  

ОБРОБКА ТА МОНТАЖ ОПТИЧНОГО КАБЕЛЮ В МУФТУ ПОЕТАПНО.

Перше, що потрібно зробити, якщо кабель довго зберігався у вологому середовищі без гідроізоляції торця – відрізати та викинути приблизно 1 метр кабелю . Оптоволокно та інші елементи конструкції втрачають свої якості при тривалому впливі вологи.

Особливо це стосується оптичного кабелю з армуванням кевларовими нитками. Вони добре вбирають і «передають» воду на багато метрів. Згодом, якщо такий кабель прокласти поруч із високовольтними лініями, волога в кевларі стане провідником струму і в результаті – причиною псування кабелю.

ЗОВНІШНЯ ОБОЛОНКА ТА ТРОС

Для обробки зовнішньої оболонки використовуємо ніж-стрипер – або стандартний для оптоволокна, або той, який використовується для обробки силового кабелю. Виставляємо потрібну товщину розрізу, закріплюємо ніж на кабелі та кілька разів (5-10) повертаємо навколо осі. Виходить круговий розріз. Тепер від нього робимо два поздовжні в напрямку кінця кабелю - і оболонка розпадається на 2 половинки.

Обробка оболонки

Важливо:

 • Товщина розрізу має бути виставлена ​​точно . Якщо він вийде занадто глибоким – є ризик розрізати оптичні волокна, або затупити лезо ножа об броню. Найнеприємніше, що тут може бути після зварювання і закінчення монтажу в муфту виявити, що одне з волокон вискочило з кабелю, т.к. було пошкоджено під час розрізу. Якщо розріз буде дрібним - доведеться витрачати час, щоб здерти оболонку.
 • Під час роботи з різними типами кабелів завжди пробуйте розріз на кінчику нового кабелю – щоб перевірити, чи правильно виставлено товщину розрізу.

 

Трос для підвісу в кабелях типу "вісімка" перекушується тросокусами, його оболонка від основної оболонки кабелю відокремлюється ножем.

ОБРОБКА БРОНІ, ГОФРОБРОНІ ТА КЕВЛАРУ

Залежно від виду муфти кевлар, гофроброню чи броню з дроту може знадобитися вирізати в повному обсязі, залишивши якусь частину кріплення. Також броня та гофроброня можуть використовуватись для заземлення кабелю – також потрібно буде залишити невеликий відрізок.

 

Вид броні Як обробити
Броня сталевими дротиками. Найкраще таку броню викушувати тросокусами, по 3-4 прути. Можна використовувати бокорізи, але зусиль і часу в цьому випадку витрачається більше.
Броня гофрованою сталевою стрічкою Обробка вимагає особливої ​​обережності, т.к. вм'ялася під інструментом гофроброня або її гострі краї можуть пошкодити модулі, включаючи оптоволокно. Стандартно розрізається поздовжньо плужковим ножем (ніж потрібно брати посилений).
Кевларова броня Кевлар краще не різати звичайними різальним інструментом - швидко тупиться. На ножицях для різання кевлару мають бути керамічні накладки. Або користуємося тросокусами.

 

ВНУТРІШНІ ОБОЛОНКИ ТА ГІДРОФОБНЕ ПРОСОЧЕННЯ

Для розрізання внутрішньої оболонки (вона є не у всіх кабелях) використовують:

 • Звичайний макетний ніж (потрібний хороший досвід і спритність, тому що великий ризик пошкодити модулі з оптоволокном);
 • Такий самий ніж-стрипер, як і для зовнішньої оболонки, але виставлений на іншу товщину розрізу. Діємо дуже точно та акуратно, т.к. оптоволокно все ближче;
 • Стріппер-прищіпка.

 

Найкраще тримати під рукою два ножі-стрипери – один із налаштуваннями на зовнішню оболонку кабелю, інший – для більш тонкого розрізу внутрішньої оболонки.

Тепер перед монтажником залишаються модулі з оптоволокном, зверху вкриті плівкою, переплетенням ниток і гідрофобом (все це разом, або ж у різних комбінаціях). Працюємо у рукавичках , т.к. гідрофобне мастило - дуже неприємна і важко змивається з рук рідина.

 • Тонка плівка, якщо вона є легко зрізається ножем;
 • Нитки видаляються вручну або спеціальним гачком, який є на деяких моделях ножів-стриперів;
 • Беремо серветки, рідину D-Gel («апельсинка») – її можна замінити бензином (якщо працюємо на відкритому повітрі) та ретельно очищаємо модулі від усього;
 • Після загального очищення точно також очищаємо кожен модуль окремо, після чого протираємо спиртом.

 

Деякі застосовують більш швидкий і чистий метод: не обробляють кабель до модулів повністю, очистивши тільки невелику ділянку, з півметра. На ньому надкушують оболонки модулів та стягують усі разом – модулі, нитки, плівку тощо. - Як панчоха. Однак при всій економії часу цей спосіб загрожує пошкодженням волокон, якщо докладене зусилля виявиться занадто великим. Особливо це небезпечно в зимовий час, коли гідрофобне мастило густіє.

РОЗРОБЛЯЄМО МОДУЛІ

Якщо оптоволоконний кабель монотубний та його модуль виконаний у вигляді твердопластикової трубки – робиться круговий надріз невеликим труборізом та обережно, щоб не пошкодити волокна, модуль надламується.

У разі наявності кількох модулів все складніше. По-перше, поки ви працюєте з одним, вам потрібно дотримувати решту, які активно лізуть під руки. По-друге, сам кабель знаходиться на вазі, і це не дуже зручно. Найкраще виконувати цю роботу вдвох.

Кабель перед обробкою модулів

Порожні модулі-заглушки вирізаємо під корінь. Модулі з оптоволокном надкушуємо спеціальним стрипером модулів. Знову дуже важливо вибрати правильну глибину розрізу, тому що? Правильно, оптоволокно у безпосередній близькості від інструменту.

Важливо:

 • На стрипері модулів є спеціальний песик, що блокує зворотний хід. Часто буває так, що вона спрацьовує якраз у момент надкушування модуля. Ви не можете розтиснути стрипер назад, єдиний спосіб звільнити фіксатор - ще раз надкусити модуль, що загрожує пошкодженням волокон. Тому за становищем собачки-фіксатора слід стежити.
 • Не можна стягувати модулі з волокон з великим зусиллям, це може пошкодити їх і позначиться як зв'язок надалі. Найкраще звільняти повільно, частинами.

 

ОЧИЩЕННЯ ВОЛОКОН

Волокна, призначені для монтажу та зварювання повинні бути ідеально цілими та ідеально чистими . Спочатку протираємо їх у наступній послідовності:

 • Безворсові сухі серветки – 3-4 штуки – видаляємо гідрофоб;
 • Безворсові серветки, змочені спиртом (етил, ізопропіл).

 

Дорогі серветки практично часто замінюються якісним туалетним папером (неароматизированной).

Оптичні волокна

Потім волокна ретельно оглядаються щодо цілісності. Навіть якщо лакове покриття пошкоджене зовсім небагато – краще обробити кабель заново . Витрати часу будуть набагато нижчими, ніж якщо доведеться повертатися сюди через деякий час і повторювати процес зварювання оптоволоконного кабелю від початку до кінця.

МОНТАЖ У МУФТУ

Перед закладом оптоволоконного кабелю в муфту на нього обов'язково надягається термоусадка  (за винятком тих конструкцій, де кабель фіксується в сирій гумі). Це поліетиленова трубка, яка під впливом високої температури «сідає» і щільно охоплює кабель та патрубок муфти. Тим самим герметизується вхід кабелю. З іншого боку, це додатковий елемент фіксації.

Робиться усадка після завершення робіт, т.к. якщо під час зварювання щось піде не так – не потрібно буде витрачати час на видалення застиглої плівки.

Термоусадка на оптичному кабелі

Усадку можна проводити паяльною лампою, будівельним феном або газовим пальником. На практиці дуже зручно використовувати конструкцію з туристичного балончика з газом та маленького пальника.

Далі кабель фіксується в муфті або кросі - згідно з інструкцією до них, і починається наступний етап - власне зварювання оптоволокна.

У НАСТУПНИХ ПУБЛІКАЦІЯХ:

Види оптичних конекторів .

Підготовка оптоволокна до зварювання .

Слідкуйте за оновленнями!