У минулих статтях ми говорили про етапи, що передують безпосередньо зварюванню - обробці кабелю та підготовці оптичних волокон , а також про класифікацію видів оптичного кабелю та оптичних роз'ємів . У сьогоднішній статті – сам процес зварювання волокон покроково.

Зварювання оптоволокна чимось нагадує роботу ювеліра. Якщо навіть підготовка волокон потребує великої акуратності та чіткості рухів, то що говорити безпосередньо про процес зварювання. Тільки чисті руки, ніякого пилу і в жодному разі не чіпаємо очищене волокно пальцями.

Забираємо все зайве і залишаємо на робочому столі:

 1. Сколювальник.
 2. Зварювальний апарат.
 3. Місткість зі спиртом, для протирання волокна.
 4. Серветки безворсові.
 5. Стріпер (для зачистки волокна, якщо знадобиться).
 6. Муфту чи крос (вже підготовлені).
 7. Пінцет.
 8. Ізолента (для збору осколків волокон та кріплення переходів у кросі).

 

СКОЛЮВАЛЬНИК

Сколювальник - це механічний високоточний пристрій. Основне призначення - створити якомога більш плоску та перпендикулярну оптоволокну поверхню сколу.

 

Пристрій сколювача

Сколювальник - досить дорогий пристрій. Але його застосування цілком виправдане. Вручну розламати оптоволокно пінцетом, або старим радянським набором - лезом і гумовим гумкою - і отримати хоча б скільки-небудь рівну скелю - неможливо. Адже саме від якості сколу залежить якість зварювання.

Якщо ви спробуєте зварити два не надто рівно сколоті волокна, то вийде приблизно таке:

Результат зварювання нерівних відколів

На знімку видно, що поверхні сколів просто не стикаються, утворилася "бульбашка".

ЯКИЙ ПРИНЦИП ДІЇ БІЛЬШОСТІ СКОЛІВЦІВ?

 1. Оптоволокно (очищене від лаку) закладається в апарат та фіксується.
 2. Ножем (у різних моделях сколів він може бути з твердої сталі або алмазним) робиться мікроскопічний надріз на волокні.
 3. До волокна додається зусилля, і завдяки йому волокно розколюється в місці надрізу (в ідеалі).

 

Насправді один із найнеприємніших моментів роботи з пристроєм - це коли волокно ламається зовсім над місці надрізу, тобто. псується. Особливо часто такі фокуси скалувач починає викидати в холодному та вологому середовищі.

Ось приклад хорошого сколювача, що йде в комплекті зі зварювальним апаратом для оптоволокна Signal Fire AI-7 .

ЯК ОЦІНЮЄТЬСЯ ЯКІСТЬ СКОЛЮВАЧА?

При виборі пристрою враховується:

 • наскільки наближений до перпендикуляра кут сколу;
 • наскільки рівну поверхню скола дає сколювач;
 • який відсоток зламаних волокон;
 • який ресурс роботи пристрою;
 • наскільки продумана ергономіка пристрою.

 

Звичайно ж, сколювачі бувають різні - дешеві та дорогі, китайські та японські, спеціалізовані та давно застарілі. Загальна порада при виборі:

Не заощаджуйте на скелевателі, якщо є можливість.

 

Тому що хороший скол - це 50% роботи та успіху пайовика, і чим менше буде шлюбу, чим зручніше продумані операції на скелевателі - тим швидше йтиме робота.

ПОРЯДОК ДІЙ ПРИ СКОЛЮВАННІ ОПТОВОЛОКНА

 • Зачищаємо волокно від лаку.
 • Ретельно протираємо серветкою, змоченою спиртом - провертаючи навколо оптоволокна, щоб зняти весь бруд.
 • Акуратно закладаємо в канавку сколювальника по лінійці. Важливо його при цьому не забруднити. Кордон, де закінчується лакове покриття і починається оголене оптоволокно, має припадати на певну цифру на лінійці. Яку саме цифру залежить від моделі вашого зварювального апарату, яка довжина очищеного оптоволокна для нього оптимальна. Якщо ви її перевищите - волокно нормально звариться, проте гільза КДЗС не повністю покриватиме оголену частину. Якщо воно виявиться занадто коротким, апарат не спаює кінці.
 • Сколюємо волокно (залежно від моделі апарату - натискаємо на кришку або робимо іншу дію).
 • Обережно дістаємо волокно (якщо воно не зламалося в процесі сколювання) і в жодному разі нічого не торкаючись сколом, не чіпляючись за борти канавки ні в сколюватнику, ні в зварювальному апараті, укладаємо у зварювальник.

Головне правило роботи з волокном – чистота та ще раз чистота.

 

Якщо ви все-таки чогось торкнулися, можна спробувати очистити волокно - заново протерти серветкою, а поверхнею сколу "потикати" в спиртову серветку (обережно, щоб не зламати волокно), після цього - у суху. Але це дає гарантії повного очищення.

А ось як виглядає на екрані зварювального апарату волокно з порошинкою на сколі та забрудненою поверхнею:

Забруднений скол оптоволокна

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ

Зламані і сколоті шматочки оптоволокна - зовсім не невинне сміття. Дрібні скляні голочки, потрапивши в їжу, можуть пошкодити шлунок або стравохід. Потрапивши під шкіру - дуже складно видаляються, тому що кришаться при спробі їх витягнути. Якщо ж вони потраплять у кровотік – теоретично можуть спричинити небезпечні наслідки, діставшись серця.

Тому завжди збирайте відходи зі сколювача або в спеціальний контейнер, або в будь-яку іншу ємність і в жодному разі не викидайте їх просто так.

З цієї ж причини не можна їсти під час роботи.

ЗВАРЮВАЛЬНИЙ АПАРАТ ТА ЗВАРЮВАННЯ

Зварювальний апарат для оптичних волокон - це складний високоточний пристрій, що повністю виконує процес юстування та зварювання волокон.

 

 

Про види зварювальних апаратів можна написати окрему велику статтю. Якщо коротко, то основна частина моделей на ринку представлена ​​японськими (Fujikura, Sumitomo) та китайськими (Jilong, наприклад) розробками. Японські краще, але суттєво дорожче. В принципі, якщо перед вами не стоїть завдання варити особливо важливі магістралі - можна обійтися і хорошим китайським зварювальником.

 

Варіант дорожчий, японський Fujikura FSM-60S:

Fujikura FSM-60S

Варіант дешевше, китайський Signal Fire AI-7. Пристрій із хорошими показниками швидкого нагріву, побудований на новій технології центрування ядра, має у своєму арсеналі шість сервоприводів та автофокус. Даний зварювальний апарат відповідає всім стандартам зрощування оптоволоконного кабелю відомим на даний момент:

 

ПОРЯДОК ЗВАРЮВАННЯ У ЗВАРЮВАЛЬНОМУ АПАРАТІ:

 1. Сколоті очищені волокна укладаються в спеціальні канавки і фіксуються затискачами. Гільза КДЗС надягає на волокна заздалегідь.
 2. Апарат починає пересувати волокна у напрямку один до одного доти, доки не зафіксує їх у своїй оптичній системі.
 3. Пристрій подає на кінці волокон короткий розряд , очищаючи від пилу, що випадково потрапив. Але якщо на кінцях сколів - жирні відбитки пальців або бруд, який так просто не здуєш, він тільки запікається і остаточно псує скол.
 4. Далі зварювальний апарат зводить волокна для остаточного зварювання - за трьома координатами, з наростаючою точністю. Якщо на цьому етапі розумний пристрій виявить нерівність сколів або ще щось, що завадить їх якісно зварити – процес зварювання зупиниться, на екрані зварювального апарата з'явиться відповідне повідомлення.
 5. Якщо все нормально, подається остаточний розряд, сколи оплавляються, і апарат під час цього присуває їх вже впритул один до одного. Все, волокна спаяні.
 6. Далі зварювальний апарат оцінює якість зварювання зображення місця стику під мікроскопами оптичної системи, і на просвіт визначає згасання. Наступна стадія перевірки - на міцність, пристрій намагається розвести щойно зварені волокна в сторони. Однак багато цю функцію відключають, боячись що зварювання, що не охолонула до кінця, може зіпсуватися.
 7. Пайовик дістає спаяні волокна, насуває гільзу КДЗС, закриваючи місце зварювання і прилегле оголене оптоволокно, і кладе гільзу в грубку для всадження.
 8. Після вилучення з печі гільза викладається на спеціальну поличку, щоб охолонути . У гарячому вигляді її не можна розташовувати в касеті - ризик зламати оптоволокно, т.к. захищає його гільза ще м'яка. Крім того, класти її кудись, крім спеціально призначеної полички, теж не можна - гарячий пластик може прилипнути. Саме тому і забувати її в грубці теж не можна – прилипне. Виймати гільзу з печі потрібно одразу після сигналу таймера.

 

Наочний процес зварювання ви зможете побачити у цьому відеоогляді:

На фото – зварене волокно. Добре видно точку, в якій заломлюється світло - місце зварювання.

Оптоволокно після зварювання

ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ:

І зварювальний апарат, і сколювач - дорогі та складні пристрої. Так, пайовики оптоволокна працюють у різних умовах - в каналізації, на горищах, в полі, в мороз і дощ. Але при цьому потрібно берегти техніку від падіння та ударів. Адже не дарма їхні валізки для перенесення викладені зсередини пінопластом або м'якою товстою тканиною. Фірма-виробник легко визначить, чи пристрій перестав працювати "само" або цьому передувало падіння або удар. У разі гарантії нічого очікувати.

Тому під час роботи завжди перевіряйте - чи надійно стоїть пристрій? Чи надійно стоїть стіл, на якому розташований зварювальник чи сколівник? І т.д. Власне, знаючи ціну гарного зварювального апарату, це навіть не можна назвати фанатизмом.

Важливо також регулярно проводити технічне обслуговування пристроїв (багато профілактичних дій передбачено в самому апараті та виконуються за інструкцією), а не використовувати до останнього.