Компанія Ubiquiti в одній з останніх публікацій свого блогу розповіла докладніше про побудову бездротової мережі на точках доступу серії Mesh ( UAP-AC-M , UAP-AC-M-PRO ). Для розгортання застосовується спеціальна функція бездротової передачі UniFi- Wireless Uplink . Підключити одну точку UniFi до іншої, як репітер, можна було й раніше, але з введенням технології Mesh можливості бездротового з'єднання розширили.

У цій статті ми розглянемо:

 1. Термінологію, що використовується компанією щодо технології Mesh .
 2. Обмеження (скільки точок UniFi можна підключити не за дротом, а за WiFi, скільки рівнів бездротового з'єднання можна зробити) .
 3. Які точки UniFi підтримують лише один рівень Wireless Uplink, а які дозволяють зробити багато "стрибків" по WiFi від однієї точки до іншої .
 4. Сумісність точок доступу UniFi для безпосереднього з'єднання .
 5. Особливості роботи мережі UniFi з бездротовими аплінками .
 6. Що потрібно, щоб приєднати точки UniFi по бездротовому аплінку .
 7. Налаштування мережі Mesh у контролері .
 8. Увімкнення функції автоматичної відмовостійкості .
 9. Використання перегляду карти/топології в контролері .
 10. Практичні поради щодо проектування мережі .

 

ТЕРМІНОЛОГІЯ МЕРЕЖ UBIQUITI UNIFI MESH

Для розуміння роботи WiFi мережі, створеної з використанням точок доступу UniFi Mesh, Ubiquiti використовує такі терміни.

Бездротовий аплінк (Wireless Uplink)  - з'єднання точки доступу UniFi з вищою (у напрямку зовнішньої мережі) точкою доступу "по повітрю". Він дозволяє точці доступу з дротовим підключенням виступати як бездротова базова станція (Uplink AP) для інших точок доступу і таким чином розширити покриття Wi-Fi на ті області, куди важко провести дротове з'єднання.

Клацніть на зображення, щоб побачити його в повному розмірі.

Бездротовий аплінк (Wireless Uplink) UniFi

Також за допомогою бездротового аплінка можна керувати цими точками з контролера, через вищу точку - скидати конфігурацію та змінювати налаштування.

Базова станція (Uplink AP) : точка доступу, з'єднана з маршрутизатором мережі по дротовому з'єднанню . Налаштована для отримання/передачі даних на точки доступу Mesh (Downlink AP).

Mesh точка доступу (Downlink AP). В інших джерелах виробника її також називають "island" - острівною точкою. Це точка доступу, підключена до базової станції (Uplink AP)  бездротового з'єднання . Може працювати у двох режимах:

 • Як звичайна класична точка доступу – передавати/приймати дані від клієнта бездротової мережі (з ноутбуків, смартфонів, планшетів тощо) до базової станції та назад. У цій якості можуть виступати як точки серії UniFi Mesh, так і більшість звичайних UniFi AP (докладніше про підтримку дивіться нижче).
 • Як проміжна точка доступу, з якою, використовуючи Wireless Uplink, з'єднуються по WiFi нижчі точки мережі. Ця друга опція підтримується лише лінійкою UniFi Mesh .
 

Багаторівневий бездротовий аплінк (Multi-hop Wireless Uplink) . Така побудова мережі можлива лише за використання точок доступу UniFi Mesh (UAP-AC-M, UAP-AC-M-PRO). У  Multi-hop Mesh мережі до однієї базової станції можна підключити по WiFi не один ярус (рівень) точок, а кілька - тобто створити пористу мережу точок, з'єднаних між собою "по повітрю". 

Клацніть на зображення, щоб побачити його в повному розмірі.

Multi-hop Wireless Uplink

Тобто до базової станції можна підключити WiFi UniFi Mesh AP, до неї по бездротовому з'єднанню - ще одну, а до неї - ще одну, і т. д. Кожна точка в такій мережі працює як ретранслятор даних від базової станції до кінцевих бездротових клієнтам: смартфонам, ноутбукам, телевізорам, планшетам і т. д., через вищестоящі та нижчі точки.

Кожен такий ярус у документації Ubiquiti зветься "hop" - стрибок. Рівні (яруси) або хопи Multi-hop бездротової мережі поділяються на кореневий hop (коли точки з'єднані з базовою станцією), перший хоп, другий і т.д.

ОБМЕЖЕННЯ

З базовою станцією (Uplink AP) або проміжною, транзитною точкою Mesh  за допомогою  Wireless Uplink  (по повітрю) можна безпосередньо з'єднати максимум 4 інших точки .

Кількість хопів технологією не обмежується.

Тобто вниз по гірлянді ви можете приєднувати "по повітрю" скільки завгодно Mesh точок. Але не забувайте про те, що пропускна здатність бездротового лінка на кожному наступному "хопі" падатиме. У скільки разів впаде загальна пропускна спроможність мережі після проходження кількох бездротових аплінків Ubiquiti пропонує розраховувати за такою формулою:

Падіння швидкості в мережах Mesh

Плюс швидкість ще ділиться між точками.

Тому такий спосіб розгортання мережі слід вибирати, коли у вашому пріоритеті не швидкість з'єднання (для ваших кінцевих споживачів досить мінімальної), а доступність мережі.

ПІДТРИМКА WIRELESS UPLINK ТА MULTI-HOP WIRELESS UPLINK ТОЧКАМИ ДОСТУПУ UNIFI

На точках UniFi з підтримкою стандарту 802.11ac Wireless Uplink доступний тільки для діапазону 5 ГГц, навіть якщо дводіапазонні точки.

Моделі UniFi з 802.11ac Підтримка Wireless Uplink Підтримка Multi-hop
UAP-AC-M
UAP-AC-M-PRO
UAP-AC-HD
UAP-AC-PRO
UAP-AC-LR
UAP-AC-LITE
UAP-AC-IW
UAP-AC-EDU
UAP-AC
UAP-AC-Outdoor

 

Моделі UniFi без 802.11ac  Підтримка Wireless Uplink    Підтримка Multi-hop
UAP
UAP-LR
UAP-PRO
UAP-Outdoor

UAP-Outdoor+ 

(UPD Знято з виробництва)

UAP-Outdoor5
UAP-IW

 

СУМІСНІСТЬ ДВОДІАПАЗОННИХ (DUAL BAND) ТА ОДНОДІАПАЗОННИХ (SINGLE BAND) ТОЧОК

Враховуючи різноманітність модельного ряду UniFi при розгортанні мережі можуть виникати можливості коннекту різних типів точок - дводіапазонних або за допомогою лише одного діапазону, приєднаних до мережі за кабелем або WiFi. Не всі їх сумісні, дивимося таблицю нижче.

 Тип точок Сумісність (так/ні)  Примітка
Двохдіапазонна з кабельним коннектом і дводіапазонна з бездротовим коннектом Wireless Uplink на частоті 5 ГГц
Двохдіапазонна з кабельним коннектом та однодіапазонна з бездротовим коннектом Wireless Uplink на частоті, яку підтримує однодіапазонна модель
Однодіапазонна з кабельним коннектом та однодіапазонна з бездротовим коннектом Wireless Uplink буде працювати, якщо обидві точки працюють в тому самому діапазоні
Однодіапазонна з кабельним коннектом та дводіапазонна з бездротовим коннектом Wireless Uplink не працюватиме

 

Особливості роботи мережі UniFi з бездротовими аплінками

Після увімкнення функції бездротової передачі даних Wireless Uplink точки доступу UniFi можуть з'єднуватися по повітрю з попередньо налаштованою точкою доступу, підключеною до проводової мережі. При цьому:

 • Пристрої із заводськими установками за умовчанням або статусу " unadopted", одного разу включені за допомогою PoE, можуть підключитися до точки доступу в найближчому оточенні і самостійно отримати від контролера статус "adopting" - прийняті.
 • Присвоїти статус "adopting" цим  пристроям і налаштувати їх можна і в контролері через з'єднання Wireless Uplink .
 • Після налаштування ці точки доступу можуть передавати SSID та ретранслювати мережевий трафік до інших точок мережі.
 • З увімкненою настройкою "Connectivity Uplink Monitor and Wireless Uplink" точки доступу, підключені бездротовим з'єднанням постійно пінгують контролер і шлюз . Тому при розгортанні Mesh-мереж потрібно подбати про те, щоб і контролер і маршрутизатор були постійно в мережі, інакше точки доступу, підключені по Wireless Uplink, постійно відключатимуться і переходитимуть у статус ізольованих.
 • Безпроводове завантаження та інсталяція додаткових пристроїв  за допомогою Wireless Uplink  можливе в першому хопі з  UAP-AC-M або UAP-AC-M-PRO.


Примітка: З кожною додатковою точкою доступу, яку ви приєднуєте до однієї і тієї ж АР за допомогою Wireless Uplink, бездротова швидкість Uplink та Downlink буде падати тією чи іншою мірою. У разі розширення зони покриття мережі, коли пріоритетом конфігурації є доступність зв'язку в будь-якій точці на певній території, як правило, на падіння швидкості можна заплющити очі. Тим не менш, при підключенні великої кількості пристроїв Wireless Uplink потрібно враховувати обмеження швидкості мережі.

ЩО ПОТРІБНО, ЩОБ ПРИЄДНАТИ ТОЧКИ UNIFI ПО БЕЗДРОТОВОМУ АПЛІНКУ

Для використання Wireless Uplink вам знадобиться:

 • Увімкнено налаштування "Connectivity Uplink Monitor and Wireless Uplink".
 • Контролер та маршрутизатор постійно в мережі.
 • Хоча б одна точка доступу з дротовим з'єднанням, яка підтримує Wireless Uplink.
 • Джерело живлення для AP, підключених до мережі "по повітрю" - інжектор PoE.
 • Остання стабільна прошивка (рекомендується).

 

НАЛАШТУВАННЯ МЕРЕЖІ MESH

Щоб увімкнути Wireless Uplink:

 • Зайдіть у контролер UniFi
 • Перейдіть до розділу "Settings" => "Site"
 • Поставте галочку в налаштуванні "Enable connectivity monitor and wireless uplink".
 • Натисніть кнопку " Apply Changes" .

 

Клацніть на зображення, щоб побачити гіфку в повному розмірі.

Щоб прийняти точки UniFi (привласнити статус "adopting") без проводового підключення, через Wireless Uplink:

 • Розмістіть точку доступу в межах бездротового діапазону базової станції (кореневої точки доступу).
 • Увімкніть живлення точки доступу, яку потрібно прийняти до мережі. Для цього вам знадобиться PoE-адаптер, в порт LAN кабель не потрібно підключати.
 • Після завантаження пристрою, він з'явиться на сторінці списку пристроїв вашого контролера зі статусом "Pending Adoption (Wireless)".
 • Натисніть кнопку "Adopt", щоб прийняти пристрій у бездротову мережу.

 

Клацніть на зображення, щоб побачити його в повному розмірі.

Статус "adopting" при підключенні WiFi

Після цього розпочнеться процес прийняття точки базовою станцією. Ви побачите, як стан Mesh AP на сторінці змінюватиметься з кожним кроком процесу:

 • Adopting
 • Provisioning
 • І фінальний – C onnected (Wireless).

 

Клацніть на зображення, щоб побачити гіфку в повному розмірі.

Зміна статусів

За бездротовим з'єднанням процес прийняття (adopting) займе більше часу, ніж якби точка була приєднана до проводової мережі. Може пройти 2-3 хвилини та більше до відображення фінального статусу.

Після завершення процесу точка доступу UniFi з бездротовим коннектом може керуватися всередині контролера так само, як і точки, підключені по кручений парі.

Налаштування / зміна існуючого бездротового підключення через Wireless Uplink

Іноді адміністратор може захотіти змінити порядок з'єднання точок доступу через Wireless Uplink, наприклад, змінивши одну точку доступу, щоб використовувати інший uplink. Все це можна зробити з допомогою контролера UniFi.

Для цього:

 • Відкрийте контролер.
 • Зайдіть в меню пристроїв, клацніть по точці доступу, налаштування якої потрібно змінити.
 • На вкладці Конфігурація виберіть підменю "Wireless Uplinks".
 • Виберіть у цьому меню інший пристрій, для з'єднання Uplink і натисніть на значок посилання праворуч.

 

Клацніть на зображення, щоб побачити його в повному розмірі.

Змінити Wireless Uplink

Для видалення існуючого аплінка:

 • Натисніть на значок кошика поруч із посиланням, яке ви бажаєте видалити.
 • Пристрій перестане використовувати вибрану точку доступу як аплінку, і запам'ятає це налаштування на майбутнє.

 

Клацніть на зображення, щоб побачити його в повному розмірі.

Видалення Wireless Uplink

УВІМКНЕННЯ ФУНКЦІЇ АВТОМАТИЧНОЇ ВІДМОВОСТІЙКОСТІ

Для того, щоб усі точки доступу залишалися на зв'язку навіть у випадку, якщо одна з проміжних відключається від мережі та переходить в автономний режим, контролер UniFi оснащений функцією Automatic Failover. Щоб її увімкнути, потрібно:

 • Перейти до розділу "Settings" => "Site".
 • Під рядком "Uplink Connectivity Monitor & Wireless Uplink", встановити галочку в " Enable Automatic Uplink Failover ".

 

Увімкнення Automatic Failover

Так як при налаштуванні мережі конфігурація точок доступу може часто змінюватися, те, щоб уникнути перекидання пристроїв на наступну точку та порушення розробленої вами топології, рекомендується не включати цю функцію, поки ваша мережа не буде повністю налаштована.

ВИКОРИСТАННЯ ПЕРЕГЛЯДУ КАРТИ/ТОПОЛОГІЇ

У контролері UniFi є два корисні інструменти - карта (Map) та топологія (Topology). Вони допомагають візуалізувати розгортання бездротового покриття і таким чином роблять керування конфігурацією мережі UniFi зручнішим. Детальне маркування пристроїв та розміщення їх у відповідному місці на вашій карті може допомогти заощадити багато часу при керуванні розгортанням Wireless Uplink.

Клацніть на зображення, щоб побачити їх у повному розмірі.

Перегляд топології UniFi Mesh

Перегляд карти UniFi Mesh

Для того, щоб отримати доступ до цих інструментів:

 • Відкрийте контролер UniFi.
 • Натисніть на карту значок на лівій панелі.
 • Виберіть або карту або топологію з меню, що випадає у верхньому лівому куті дисплея.

 

Ви можете керувати пристроями з карти або топології - для цього потрібно клікнути на потрібному пристрої і натиснути на піктограму конфігурації, що з'явиться поруч з ним.

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ ЩОДО ПРОЕКТУВАННЯ МЕРЕЖІ

 Wireless Uplink оптимально використовувати для розгортання бездротового доступу в місцях, недоступних для прокладання кабелю або у разі недоцільності розгортання дротової мережі. Особливо зручна у використанні функція Multi-hop Wireless Uplink, а також те, що можна підібрати точки доступу UniFi Mesh у відповідному корпусі зовнішнього виконання.

 Не забувайте про те, що пропускна спроможність бездротового лінка на кожному наступному "хопі" істотно падатиме.

 При проектуванні мережі балансуйте навантаження на точки таким чином, щоб не створювати "заторів" пропускної спроможності на будь-якій з них. Дивіться приклад нижче:

Хороша та погана конфігурація UniFi Mesh мережі

Зверніть увагу, на прикладі ліворуч не збалансоване навантаження між двома кореневими точками UAP-AC-Mesh: одна з них надмірно навантажена, тоді як інша взагалі не використовується для Wireless Uplink. Крім того, в прикладі поганої конфігурації додано ще один рівень бездротового аплінка (ще один хоп), тоді як без нього можна обійтися, як це було зроблено на прикладі справа.

 Якщо ви не плануєте використовувати бездротові аплінки у своїй мережі, рекомендується вимкнути "Connectivity Uplink Monitor & Wireless Uplink". Для цього в контролері UniFi:

 • Зайдіть у контролер UniFi
 • Перейдіть до розділу "Settings" => "Site"
 • Зніміть галочку в пункті "Enable connectivity monitor and wireless uplink".

 

Контролер у мережі з використанням Wireless Uplink має бути постійно запущений, оскільки точки пінгують його час від часу, і за відсутності зв'язку переходять в ізольований статус.

За матеріалами блоґу ubnt.com.