Огляд MikroTik hAp ac

MikroTik hAP ac - потужний бездротовий роутер для дому та офісу, анонсований ще в березні 2015 року - нарешті надійшов у продаж. Його дуже чекали, і не дивно:

   Особливість  Примітка
Бездротові діапазони та стандарти Робота в 2 діапазонах: 2,4ГГц та 5 ГГц, у тому числі підтримка 802.11ac Радіомодулі працюють паралельно. Підтримуються старі стандарти.
MIMO 3x3 на кожній частоті Сюрприз-сюрприз: спочатку анонсувалося, що для 2,4 ГГц буде лише 2 чейни
Антени По 3 на кожний діапазон. Посилення: 2 dbi  для 5 ГГц,  2,5  dbi  – для 2,4 ГГц. Конструктивна реалізація дає можливість (щоправда, потрібно буде повозитися) замінити одну з антен більш потужну зовнішню.
Передавач 28-29 dBm  
Інтерфейс 5 портів Gigabit Ethernet, 1 SFP слот. Одна з ключових особливостей - це SFP. Можна підключити до роутера вхідний потік через оптоволокно, у тому числі за технологією GEPON. За бажанням можна використовувати  модуль RJ01   і перетворити цей слот на ще один гігабітний порт для витої пари.
Процесор QCA9558 на 720 МГц Можна було поставити і потужніше,  враховуючи неслабкий обсяг трафіку, який здатний обробити роутер
PoE PoE in на першому порту, PoE out – на п'ятому.  
Оперативна пам'ять 128 Мб DDR2
Флеш пам `ять 16 Мб Це дуже мало і засмутило практично всіх, хто з нетерпінням чекав на пристрій. Виробник, однак, запевняє, що це аж ніяк не позначиться на можливостях роутера, оскільки всі оновлення та завантаження одразу пишуться в оперативну пам'ять. Крім того, є можливість використовувати зовнішню флешку завдяки наявності USB-порту
USB 2.0 ,  з підтримкою 3G/4G  Спочатку анонсувалося 3.0, але, мабуть, компанія не стала збільшувати ціну, адже для реалізації більш швидкісного USB напевно довелося б ставити потужніший процесор. 

 

Корпус MikroTik hAP ac майже не відрізняється від зовнішнього виконання 951 серії, лише кілька індикаторів перемістили з лицьової панелі на верхню кришку.

MikroTik hAp ac лицьова панель

hAP ac у порівнянні з hAP ac lite та hAP

Серйозна зміна в дизайні – кнопку Reset винесли поряд із USB портом та реалізували її трохи по-іншому. Що ж, це здається зручнішим, ніж вічні пошуки тонкого гострого предмета, щоб натискати втоплену в корпус кнопку.

Кнопка скидання на MikroTik hAP ac, вид зовні та на платі

Функціонал кнопки Reset стандартний:

  • якщо утримувати кнопку, доки індикатори не почнуть блимати, а потім відпустити - скидаються налаштування (приблизно 5 секунд),
  • якщо утримувати кнопку протягом 5 секунд до того, поки індикатор не почне світитися постійно, а потім відпустити  - точка переходить в режим CAPs (приблизно 10 секунд),
  • якщо продовжувати утримувати кнопку ще 5 секунд,  доки індикатор не згасне, пристрій перейде в режим завантаження з Netinstall (приблизно 15 секунд).

 

ЗАГЛЯНЕМО УСЕРЕДИНУ MIKROTIK HAP AC

Відкриваємо роутер:

MikroTik hAP ac всередині

Антени WiFi зосереджені в основному на задній стороні плати, дві антени закріплені з внутрішньої сторони верхньої кришки.

Як ми вже сказали, радіомодулі MikroTik hAP ac підтримують MIMO 3x3. На кожні 2 чейни 2,4 ГГц і 5 ГГц припадає по 2 вбудовані антени та 1 "зовнішня", якщо її можна так назвати - вона закріплена з внутрішньої сторони верхньої кришки і з'єднана з радіомодулем за допомогою невеликих пігтейлів з UFL роз'ємом.

На малюнку: цифрами 1,2 позначені вбудовані антени 2,4 ГГц, цифрами 3, 4 – антени 5 ГГц. Під епоксидною смолою - роз'єми UFL, до яких підключені антени 5 та 6 (2,4 ГГц та 5 ГГц).

Антени MikroTik hAP ac

Наявність роз'ємів UFL наводить на думку, що при бажанні одну  з антен на кожному діапазоні можна поміняти на більш потужну зовнішню, власне, про це йдеться в посібнику з швидкої установки, що додається до моделі:

"Тирій ланцюжок кожної групи може мати антену змінюється до різних один, там є два uFL connectors  inside the case, вони мають малу антену  з'єднані .

Однак епоксидна смола ускладнює це завдання. На думку виробника, у більшості випадків така заміна не потрібна.

Радіомодуль на 2,4 ГГц об'єднаний із процесором у чіпі QCA9558. Радіомодуль частоти 5 ГГц окремий та реалізований у чіпі QCA9880.

Блок-схема пристрою:

Блок-схема MikroTik hAP ac

Для SFP каналу WAN виділено окрему лінію 1 Гбіт/с, у той  час як на такій же лінії 1 Гбіт/с висять усі 5 порти Ethernet, включаючи Eth1, який стандартно використовується як WAN-порт. Це може не найкраще вплинути на продуктивність.

За реалізацію функцій свіча відповідає окремий чіп QCA8337 (такий як у hEX і в новій RB3011 серії).

ПЕРШІ ТЕСТИ

На форумі MikroTik вже з'явилися перші тести пропускної спроможності роутера як через дротовий інтерфейс, так і бездротовий.

Пропускна спроможність провідної мережі (можна лише позаздрити швидкості, яку в Ризі надають провайдери):

Тест швидкості MikroTik hAP ac

Та й швидкості у них там у Ризі!

Пропускна спроможність бездротової мережі:

Тест бездротової пропускної здатності hAP ac

Тест WiFi швидкості hAP ac у різних стандартах

Ми також провели кілька тестів на столі між двома MikroTik hAP ac, у режимі бездротового мосту.

Нам було дуже цікаво, як покаже себе 802.11ac з MIMO 3x3, вийшли дуже непогані показники:

Тест Rx швидкості

 

Тест Tx швидкості

натисніть на зображення, щоб переглянути повний скріншот:

WLAN Status

Тестування ще триває, тому інформація, можливо, буде оновлюватися.

ПІДСУМОК 

Хоча роздрібна ціна MikroTik hAP ac може здатися дещо дорогою, варто відзначити що аналогічних пристроїв у цій ціновій категорії на даний момент немає : з портом SFP, з повноцінною роботою у двох діапазонах (у тому числі стандарт 802.11ac), з MIMO 3x3 на кожному діапазоні та з підтримкою PoE out. Додайте до цього також можливості RouterOS 4 рівня ліцензії.