У характеристиках обладнання часто трапляється такий параметр, як ступінь захисту оболонки (Ingress Protection Rating). Він може також називатися "Пилевлагозащита", "Пилевлагоустойчивость" або позначатися іншими синонімами.

У скороченому варіанті клас захисту оболонки знайомий практично всім – це абревіатура IP та дві цифри після неї: IP44, IP66, IP67 і т. д. Перша цифра позначає ступінь захисту від пилу, друга – захист від води.

Публікуємо інфографіку, яка пояснює різницю між різними класами захисту.

Примітки:

 • Захист від води класу 3 по суті означає захист від дощу.
 • Захист класу 7 передбачає, що навіть якщо під час короткочасного занурення пристрій потрапить вода, це не завадить його роботі.
 • Захист класу 8 передбачає, що пристрій працюватиме повністю зануреному стані тривалий час.
 • Якщо замість якої-небудь цифри пишеться X - це означає, що захист від даного впливу не тестувався.

 

ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЛІТЕРИ?

Крім цифр, позначення ступеня захисту може містити також і літери англійського алфавіту. Використовується таке додаткове маркування у двох випадках:

 Перші 4 літери – A, B, C, D – призначені для відображення рівня захисту людини від дотику до небезпечних частин обладнання:

 • тильною стороною руки (A) ;
 • пальцем (B) ;
 • інструментом (C) ;
 • дротом (D) .

 

Вони використовуються  у двох випадках:

 • коли ступінь захисту від проникнення твердих частинок взагалі не визначалася, натомість стоїть X, але потрібно відобразити рівень захисту від дотику до небезпечних частин обладнання;
 • коли ступінь  захисту від проникнення твердих частинок визначено порівняно низькому рівні (1, 2, 3), але при цьому ступінь захисту від дотику до небезпечних частин її перевищує. 

 

Наприклад, пристрій має загальний клас захисту корпусу від проникнення частинок - 2. Це означає, грубо кажучи, що під корпус не може потрапити об'єкт завтовшки з палець або більше. Однак небезпечні частини обладнання захищені додатково так, що до них неможливо доторкнутися нічим, більше жала викрутки (клас C) . У цьому випадку повне позначення ступеня захисту отримує додаткову літеру C, оскільки ступінь захисту від дотиків до небезпечних частин вище, ніж загальний захист корпусу від проникнення.

 Другі 4 літери – H, M, S, W – призначені для допоміжного маркування таких особливостей обладнання як:

 • приналежність до високовольтної апаратури (H) ;
 • тестування рівня захисту від води (друга цифра в маркуванні IP) при працюючому пристрої (M) ;
 • тестування рівня захисту від води при непрацюючому пристрої (S) ;
 • наявність захисту від різних погодних умов (W) .

 

КЛАС АНТИВАНДАЛЬНОГО ЗАХИСТУ - IK

Крім класифікації ступенів захисту обладнання від пилу та води, існують також стандарти захисту корпусу від механічного впливу. Цей захист позначається за допомогою коду IK. У характеристиках та описах її найчастіше називають антивандальною.

У класифікації антивандального захисту різниця між класами - у величині енергії удару (у джоулях), що прикладається для дії. Вона складається з ваги молотка та висоти, з якої здійснюється удар, також у стандартах обумовлюються додаткові умови тестування: матеріал, з якого виготовлений молоток, його тип тощо.

 

Клас

антивандальної

захисту 

 Маса молотка Висота падіння Енергія удару
IK01 7,5 см 0,15 Дж
IK02 10 см 0,20 Дж
IK03 17,5 см 0,35 дж
IK04 25 см 0,50 Дж
IK05 35 см 0,70 Дж
IK06 20 см 1 Дж
IK07 40 см 2 Дж
IK08 29,5 см 5 Дж
IK09 20 см 10 Дж
IK10 40 см 20 Дж

 

Таким чином, якщо ви сумніваєтеся в точності опису стійкості обладнання до впливу води та пилу (маркетологи іноді можуть застосовувати неточні та перебільшені формулювання характеристик) просто подивіться на характеристику ступеня захисту.